فریت بار لوازم منزل از فرودگاه امام خمینی

فریت بار ، هر آنچه که باید از زیر و بم حمل هوایی بار از فرودگاه امام بدانید!

اگر قصد دارید محموله خود را با فریت بار یا حمل هوایی بار ارسال کنید بهتر است پیش از هر اقدامی با شرکت های فریت بار آشنا شوید. فریت بار سرویسی است که اگر با ریزه‌کاری های آن آشنا باشید می‌توانید بهترین خدمات را با توجه به بار خود انتخاب کنید. تکته مهم این است که فریت بار کار پیچیده و طاقت‌فرسایی است که باید نکات زیادی در آن رعایت شود. فوت و فن این کار فقط در اثر ممارست و تجربه بدست می‌آید.  ما در این راهنما سعی می‌کنیم کلیه مسائل مربوط به فریت بار را به شما توضیح دهیم تا بتوانید مقرون به صرفه ترین سرویس را انتخاب کنید.

مجموعه تهران ایر فریت با سابقه ۵۰ ساله در صنعت هوایی و حمل بار هوایی آماده فریت انواع بار مسافری و تجاری از مبدا فرودگاه امام خمینی به تمامی فرودگاه های معتبر جهان با ایرلاین های معتبر بوده و همچنین آماده ارائه خدمات بسته بندی تخصصی و انجام امور گمرکی و پیک آپ بار از محل نیز هست.

فریت بار ، سوالات و ابهامات

فریت بار چیست؟

فریت بار در صنعت حمل و نقل هوایی به فرستادن بار از مبدا گمرک یک فرودگاه به وسیله هواپیما تا مقصد گمرگ فرودگاهی دیگر گفته می شود.

شرکت های فریت بار این وسط چکاره اند؟

تقریباً‌ تمامی ایرلاین ها از صدور بارنامه و پذیرش بار بصورت مستقیم طفره می روند و این کار را به نمایندگان خود در هر شهری می سپارند. این نمایندگان شرکت های فریت بار هستند. که مجوز رسمی پذیرش بار، بسته بندی اصولی و صدور بارنامه شرکت های هوایی را دارند. شرکت های فریت بار به جز صدور بارنامه، خدمات جانبی شامل مشاوره، پیکاپ بار، انجام بسته بندی اصولی، انجام تشریفات گمرکی جهت خروج بار از مرز هوایی یک فرودگاه را نیز انجام می دهند.

شرکت های فریت بار می توانند از سود خود به مشتریان تخفیف داده لذا برای مشتری دریافت نرخ از شرکت های فریت بار به صرفه تر از دریافت نرخ مستقیم از شرکت های هواپیمایی است

آیا حضور مسافر در فرودگاه جهت فریت بار الزامی است؟

طبق قوانین گمرکی حضور فرستنده کالا جهت خروج بار از کشور جهت انجام تشریفات گمرکی الزامی است. اما شرکت های فریت بار با داشتن مجوز قانونی می توانند به عنوان نماینده فرستنده کالا در گمرکات به اظهار بار ایشان جهت خروج از مرز هوایی اقدام نمایند.

بسته بندی مناسب جهت حمل هوایی بار چگونه است؟

در وهله اول، فارغ از اینکه چه نوع باری می خواهید ارسال نمایید، سعی کنید تعداد بسته های خود را به حداقل برسانید. به این ترتیب از مفقود شدن بسته های کوچک در فرودگاه های مختلف جلوگیری می نمایید

 • در صورتی که بار شما شکستنی نباشد مانند کتاب ، فرش، لباس، درون کارتن های محکم قرار داده و در انتها آنرا گونی پیچ نمایید.
 • در صورتی که بار شما تمامی لوازم منزل به همراه لوازم شکستنی باشد، استفاده از جعبه های چوبی مستحکم الزامی است
 • اگر بار شما شامل لوازم شکستنی مانند ظروف آشپزخانه است اما وزن آن محدود است، سعی کنید شکستنی ها را با مواد ضربه‌گیر پوشانده، بارهای سنگین را در انتهای جعبه های مستحکم و بارهای سبک را بر روی آن قرار دهید. توجه داشته باشید که فضای خالی جعبه ها را می توانید با البسه به عنوان ضربه گیر پر کنید. توصیه می شود که جعبه ها پس از اتمام بسته بندی بر روی پالت های محکم چوبی و یا پلاستیکی قرار گیرند تا در پروسه حمل هوایی در فرودگاه های مبدا، ترانزیت و مقصد توسط کارگران حمل نشود. در این صورت پالت های شما توسط لیفتراک جابجا شده و از پرتاب شدن و شکستن لوازم شما جلوگیری می شود.

ممنوعیت ها در فریت بار مسافری چیست؟

 • ممنوعیت های گمرک مبدا شامل : اشیاء قیمتی، عتیقه، کتب خطی، چاپ سنگی، قطعات پشت نویسی شده، اوراق مینیاتور، طلا ونقره، سنگ های قیمتی، ارز، پول رایج کشور، تابلوهای اصل، قالی و قالیچه دست بافت(عتیقه) اسلحه، مهمات و تجهیزات نظامی، فیلم،نوار،CD، و هرنوع اشیاء تاریخی و میراث فرهنگی

 • ممنوعیت های شرکت های هواپیمایی: عطر، ادکلن، اسپری، لوازم آرایشی، انواع باطری، سرکه، ترشیجات، آبلیمو، مواد آتش‌زا، انواع اسلحه و مهمات

 • ممنوعیت های گمرک مقصد: کشورهای مختلف برحسب مورد محدودیت های خاصی دارند به عنوان مثال روی تنباکو و سیگار و مواد غذایی خیلی حساس هستند. فرستنده بار باید ممنوعیت های گمرک مقصد را پیش از ارسال چک کند.

زمان مناسب جهت ارسال بار مسافری چه موقع است؟

اگر بار شما شکستنی ندارد بطور مثال یکی دو عدد چمدان یا چند تخته فرش است چهار یا پنج روز قبل از پرواز جهت فریت بار تماس بگیرید.

۲- اگر بار شما شامل لوازم شکستنی منزل است، حدود یک هفته قبل  از پرواز جهت هماهنگی جهت بسته بندی، قراردادن جعبه ها بر روی پالت و ارسال بار به فرودگاه هماهنگی نمایید.

۳-درصورتی که شما قصد ارسال تمام لوازم منزل بصورت فریت بار را دارید، جهت آماده نمودن جعبه های چوبی، بسته بندی مناسب و حمل به فرودگاه حدود ۲ یا ۳ هفته قبل از پرواز با پرسنل این شرکت تماس حاصل فرمایید.

نرخ دقیق فریت بار چطور مشخص می شود؟

چرا شما به سراغ سرویس فریت بار آمده اید؟ مزیت این سرویس نسبت به دیگر سرویس ها چیست؟ بی تعارف می توانیم بگوییم سلامت بار و هزینه پایین ارسال بار مهمترین دغدغه‌های شما هستند. در واقع فریت بار نوعی صرفه‌جویی در هزینه های شماست. اگر به اندازه کافی وقت بگذارید و قیمت ها را دربیاورید می توانید بهترین سرویس را انتخاب کنید. حال چطور باید به بهترین نرخ فریت بار و هزینه های گمرکی با توجه به مقصد خود برسید؟

در اینجا بطور ساده روش گام به گام استعلام نرخ فریت را برای شما توضیح می دهیم:

قدم اول: ابتدا حجم بار خود را مشخص نمایید. همه بار را یک جا بگذارید تا قابل اندازه گیری باشد. در فریت بار وزن حجمی بار شما مهم است. پس از مشخص کردن حجم بار، با کارشناسان فریت بار تماس بگیرید و نرخ فریت بار و هزینه های گمرکی خود را سوال کنید. همچنین بپرسید کدام خطوط هواپیمایی به مقصد مورد نظر شما پرواز دارند. مهم این است که شما بدانید چه گزینه‌هایی دارید. برای مثال در برخی موارد قیمت حمل بار هواپیمایی امارات کمتر از لوفت‌هانزاست و شما می توانید پرواز بهتر را انتخاب کنید. نکته دیگر اینکه حتماً اسم فرودگاه شهر مقصدتان را بدانید که بارشما اشتباهی به فرودگاه دیگری نرود. دانستن نام شهر مقصد کافی نیست.

قدم دوم: فهرستی از خطوط هواپیمایی که به مقصد شما پرواز دارند درست کنید. بعد با قسمت خدمات بار هرکدام تماس گرفته و فهرست آژانس‌های بار آن هواپیمایی را بگیرید. آنها قانوناً باید این اطلاعات را به شما بدهند. از کارمندان هواپیمایی راجع به حمل بار مشاوره نگیرید! آنها تخصص این کار را ندارند.

قدم سوم: با یکی یکی آژانس‌های خدمات بار تماس گرفته و قیمت های آنها را استعلام کنید. قیمت نهایی (All IN Rate) را بپرسید، و مطمین شوید که مبلغ دیگری به این نرخ اضافه نخواهد شد، سئوال کنید پول بارنامه و یا شارژ دیگری هم وجود دارد یا نه؟ کل هزینه را دربیاورید. تخفیف بگیرید و بهترین قیمت را در فهرست خود بنویسید. حالا شما حدود قیمت دست تان آمده و می توانید ایرلاین‌ها را باهم مقایسه کنید. اگر قیمت به دلار علام شد، نرخ تبدیل دلار را هم بپرسید. این نرخ چهارشنبه هر هفته از سوی سازمان هواپیمایی کشوری اعلام می شود.

قدم چهارم: بهترین نرخ را با توجه به خدماتی که می خواهید انتخاب کنید. همیشه ارزان‌ترین سرویس بهترین آن نیست البته!

مرحله پنجم : بهترین نرخ را با توجه به نحوه سرویسی که انتظار دارید دریافت کنید، انتخاب کنید. قیمت و شرایط را با آژانسی که انتخاب کردید نهایی کنید. اطمینان کسب کنید که هزینه اضافه دیگری برای شما نخواهد داشت. مراقب باشید آژانس مورد نظر زیر حرف خود نزند‍! اسم و مشخصات و شماره مسئول بار خود را بگیرید.

سعی کنید پنج روز مانده به تاریخ پروازتان، برای فریت بار به فرودگاه مراجعه کنید.

قدم ششم: در روز تعیین شده با مسئول بار آژانس تماس گرفته و ساعت حضور در فرودگاه را چک کنید. بار را با خودتان به فرودگاه ببرید. مدارکی همچون کارت ملی، گذرنامه، و کپی بلیط همراهتان باشد. وقتی به فرودگاه رسیدید، با مسئول مربوطه تماس بگیرید. کارت پرسنلی مسئول بار را چک کنید! چون برخی افراد در اینجور مواقع خودشان را به عنوان مسئول فریت بار جا می زنند که از شما سواستفاده کنند.

محاسبه هزینه حمل فریت بار

نرخ حمل بار مسافری غیر همراه بستگی به وزن و حجم و تعرفه هواپیمایی حمل کننده و کشور مبداء و مقصد دارد.

به صورت معمول در قسمت های وزنی

۱۰۰۰kg , ۵۰۰kg , ۳۰۰kg , ۱۰۰kg ,۴۵kg ، NORMAL , MINIMUM

نرخ ها متغیر است.

نرخ حمل هوایی کالا از وزن کم به زیاد به صورت نزولی متغیر است.

همچنین جهت استفاده مسافر از بهترین نرخ از نقطه شکست (BREAK POINT) استفاده میگردد.

به عنوان مثال نقطه شکست در نرخ ۱۰۰ کیلو ۸۴ میباشد، به این معنی که بارهای بیشتر از ۸۴ کیلو از نرخ ۱۰۰ کیلو گرم(دارای نرخ کمتری میباشد ) استفاده میکنند.(وزن محاسباتی همان عدد۱۰۰ محاسبه میگردد)

مثال: نرخ حمل هوایی از تهران به نیویورک

$۵.۲۵……………….+۴۵KG

$۴.۴۰…..…………..+۱۰۰KG

نقطه شکست  عدد ۸۴   می باشد این به این معنی است که مسافری که ۸۸ کیلو گرم بار مسافری غیر همراه دارد در عوض پرداخت ۵.۲۵*۸۸=۴۶۲ میتواند از نرخ پایین تر که متعلق به گروه وزنی بیشتر از ۱۰۰KG است استفاده نماید و مبلغ کمتری را به هواپیمایی پرداخت نماید. در این مثال جهت ۸۸KG از نرخ ۱۰۰KG استفاده کرده که همان$۴.۴۰ میباشد. یعنی ۱۰۰*۴.۴۰=۴۴۰

در این حالت مسافر جهت حمل هوایی کالای غیر همراه خود (فریت مسافری بار) به جای $۴۶۲ میبایست $۴۴۰ به هواپیمایی پرداخت نماید . که این $۲۲ به نفع مسافر میباشد.

جهت گرفتن نرخ در مسیر پروازی مورد نظر خود به راحتی فقط با ما تماس بگیرید.

علاوه بر هزینه فریت بار که نسبت به وزن بار محاسبه میشود سایر هزینه ها در هواپیمایی های مختلف به صورت عموم به شرح زیر است.

۱- مبلغ صدور بارنامه

۲- مالیات ارزش افزوده

۳- X-RAY

نحوه محاسبه وزن بار جهت فریت بار چگونه است؟

 وزن محاسباتی بار شما در فرودگاه بطور قانونی به دو روش انجام می گیرد:

یا بر روی باسکول گمرک فرودگاه

و یا به وسیله قوانین شرکت های هواپیمایی

الف- وزن باسکول: وزن باسکول عددی است که پس از بسته بندی کامل بار شما، به نحوی که مورد پذیرش شرکت هواپیمایی قرار بگیرد، پس از گذاشتن بار بر روی باسکول گمرک فرودگاه نمایان می شود.

ب – شرکت های هواپیمایی جهت حمل یک متر مکعب از بار شما حداقل شما را ۱۶۷ کیلوگرم شارژ می‌کنند. بدین معنی که اگر یک بسته شما به حجم یک متر مکعب اگ دارای وزن ۱۰۰ کیلو باشد شما بایستی برای ۱۶۷ کیلوگرم به ایرلاین هزینه پرداخت کنید.

در حالت دیگر اگر همان بسته، ۳۰۰ کیلوگرم وزن داشته باشد، وزن محاسباتی توسط ایرلان همان ۳۰۰ کیلوگرم درنظر گرفته خواهد شد.

فرمول بدست آوردن وزن محاسباتی (حجمی) به صورت زیر است:

(طول * عرض * ارتفاع (به سانتی متر) * تعداد بسته ها) تقسیم بر عدد ۶۰۰۰

هزینه های جانبی دیگر در فرودگاه مبدا چیست؟

 1. هزینه دریافت اوراق و کپی
 2. هزینه توزین باسکول
 3. هزینه تخلیه بار و بارگیری در فرودگاه
 4. در صورت نامناسب بودن بسته بندی و تشخیص آن توسط شرکت های هواپیمایی، هزینه هنگفت بسته بندی مجدد در فرودگاه مبدا توسط عوامل فرودگاه

نحوه پیگری مرسولات هوایی چگونه است؟

شما می توانید با مراجعه به صفحه بار شرکت حمل هوایی خود در هر لحظه از موقعیت بار خود مطلع گردید. 

نحوه تحویل فریت مسافری در کشور مقصد

علاوه بر قوانین حمل و نقل بین المللی، هر کشوری برحسب مورد قوانین و محدودیت های خاصی در پذیرش بار دارد. گیرنده بار می تواند پس از چک کردن آنلاین و تماس با هواپیمایی در کشور مقصد و اطمینان از رسیدن کالا به فرودگاه مراجعه نماید. گیرنده کالا با همراه داشتن مدارک شناسایی می‌تواند نسبت به ترخیص کالای خود در فرودگاه مقصد اقدام نماید.

دقت کنید قوانین انبارداری در کشورهای مختلف تابع قوانین شرکتی و کشوری مقصد است و هیچگونه ارتباطی با قوانین کشور مبداء (این شرکت و یا هواپیمایی حمل کننده این کالا ) ندارد. خواهشمند است قبل از ارسال کالای مسافری خود به صورت هوایی از قوانین انبار داری و فرودگاهی در فرودگاه مقصد مطلع گردید.

بهترین روش پیشنهادی ما جستجوی قوانین فرودگاه مقصد، علی الخصوص قسمت بار و انبار داری در اینترنت است.

در غیر این صورت از دوستان و آشنایان خود در کشور مقصد جهت تماس با شرکت های مزبور درخواست نمایید.

از مزیت های شرکت تهران ایر فریت این است که  می تواند ترخیص کالای شما و همچنین حمل آن به درب منزل و یا دفتر شما در فرودگاه مقصد را به عهده گیرد. 

در صورت نیاز به این سرویس خواهشمند است در اسرع وقت و چند روز زودتر از موعد فرستادن کالا به فرودگاه مبدا با ما تماس گرفته تا مقدمات ترخیص و حمل و اعلام نرخ توسط پرسنل این شرکت انجام گیرد.

اصلاح اطلاعات بارنامه

اصلاح اطلاعات بارنامه باید توسط نمایینده هواپیمایی در کشور مبداء صورت گیرد. در این صورت فقط و فقط فرستنده کالا باید به صورت کتبی تغییرات مورد نظر را به این شرکت در اسرع وقت اعلام نماید. هزینه تغییرات اطلاعات بارنامه در هواپیمایی های مختلف متغییر است.

اگر در کشور مقصد به محموله آسیب وارد شد

در صورتی که گیرنده کالا متوجه خسارت بر کالای خود شود حتما بایستی قبل از خروج بار از فرودگاه و گمرکات کشور مقصد صورت جلسه خسارت تشکیل دهد و نسبت به جمع آوری مدارک اعم از صورت جلسه ،عکس از کالای خسارت دیده و سایر شواهد موجود سریعاً اقدام نماید و جهت دریافت خسارت با همراه داشتن در خواست کتبی در حداقل زمان ممکن به دفتر هواپیمایی در کشور مقصد مراجعه گردد. توصیه می‌گردد مسافرین هواپیمایی در بسته بندی کالای خود کوشا باشند و بهترین هزینه را جهت بهترین بسته بندی کالای خود انجام دهند تا پس از انجام پروسه حمل هوایی دچار ضرر و زیان و اتلاف وقت نگردند. بسته بندی کالای شما جهت حمل هوایی تخصص ماست. در صورتی که مایل به انجام حمل به صورت بی دردسر و تحویل کالای خود در فرودگاه مقصد به صورت صحیح و سالم می باشید کافیست تا با پرسنل ما جهت بسته بندی کالای خود تماس بگیرید. شما همچنین می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد بسته بندی کالا به قسمت راهنمای بسته بندی فریت بار مراجعه نمایید.

آیا محدودیتی وزنی برای فریت بار وجود دارد؟

جهت فریت بار شما می توانید هر وزنی را به شرکت حمل تحویل دهید اما ایرلاین ها جهت محاسبه وزن حداقل وزن محاسباتی را ۴۵ کیلوگرم در نظر می گیرند. لذا توصیه می شود در صورتی که وزن بار شما کمتر از ۴۵ کیلو است، مقداری بار به آن اضافه نمایید تا به ۴۵ کیلوگرم برسد. این کار به نفع شماست، چرا که در غیراین صورت اجباراً شما باید هزینه ۴۵ کیلوگرم را پرداخت نمایید.

هزینه های جانبی جهت تحویل بار در مقصد

 1.  هزینه تحویل مدارک بار
 2. هزینه های خدمات فرودگاهی : X-ray ، لیفتراک و کارگران
 3. هزینه انبارداری: معمولاً انبارداری تا ۴۸ ساعت در انبارهای فرودگاه ها رایگان است و پس از آن بسته به وزن محاسباتی بار شما از شما هزینه انبارداری اخذ می گردد
 4. هزینه های گمرکی : ورود و خروج بار به هر کشور برطبق قوانین آن کشور، ارزش و نوع بار شما ممکن است شامل پرداخت هزینه های گمرکی به دولت آن کشور شود