پایانه هوشمند بار فرودگاه بین‌ المللی امام خمینی (ره) یا ترمینال کارگو فرودگاه امام خمینی بعد از این که ساختمان اصلی آن ساخته شد به عنوان پایانه هوشمند بار ایران ایر نیز نام گذاری گردید. علن نیز این بود که قسمت خدمات زمینی هواپیمایی ایران ایر به عنوان ارائه دهنده خدمات زمینی مانند پذیرش و بارگیری انواع بار هوایی به نمایندگی از سایر ایرلاین های بین المللی فعال در این فرودگاه عمل میکرد و نقش پر رنگی دراین زمینه داشت. 

نود درصد بارهایی که از کشور ایران به نقاط مختلف جهان به صورت هوایی ارسال می گردد از مبدا پایانه هوشمند بار فرودگاه امام خمینی  فرستاده می شود. یعنی حدودا همه صادرات هوایی بار و همه فریت بار مسافری از مبدا پایانه بار فرودگاه امام خمینی به اقصی نقاط جهان ارسال می گردد. 

پایانه هوشمند بار فرودگاه امام خمینی (ره) یا همان ترمینال کارگو فرودگاه امام خمینی وسعت زیادی دارد و به همین دلیل توانسته است یک مکان خوب برای شرکت های حمل بار هوایی و شرکت‌ های فریت بار مسافری باشد.  شرکت های حمل بار هوایی و شرکت های فریت بار مسافری که در فرودگاه امام خمینی (ره) وجود دارند خدمات بسیاری را به هموطنان ایرانی ما ارائه می دهند.

کارگو فرودگاه امام خمینی

 شرکت های فریت بار در پایانه هوشمند بار ایران ایر

 برای بیشتر دانشجوهای  خارج از کشور و برای مهاجران و بیشتر شرکت های تولیدی و صنعتی صادر کننده کالا، انجام عمل فریت بار یک کار سخت و پر دردسر و وقت گیر و حوصله بر است و همچنین هزینه های مالی زیادی را هم برای آنها در پی خواهد داشت. 

در واقع انجام کارهای سخت گمرکی و گرفتن رزرو از شرکت های حمل بار بین المللی و غیره کارهایی هستند که  انجام آنها برای افراد و شرکت ها کار سختی است. علاوه بر اینها بسته بندی کردن اصولی و صحیح بار هم یک کار بسیار تخصصی و تجربی است که معمولاً افراد و شرکت های صنعتی و تولیدی از انجام صحیح و اصولی آن، مبتنی بر دستور العمل های شرکت های هواپیمایی، عاجز هستند.

بنابراین افراد و شرکت های  صنعتی و تولیدی بیشتر ترجیح می دهند که انجام این فرایند های وقت گیر و پیچیده و حوصله بر را به شرکت‌های فریت بار محول کنند و خود به مسافرت و تجارت خود برسند.  شرکت های فریت بار، تجربه و تخصص زیادی در زمینه ی فریت کالاهای مختلف به شهرها و کشورهای مختلف دنیا دارند.

این شرکت های فریت بار در انواع روش های ارسال بار از قبیل ارسال بار به صورت زمینی و هوایی و دریایی متخصص و متبحر هستند. شرکت های فریت بار مثل مجموعه تهران ایر فریت با بیشتر شرکت های هواپیمایی بین المللی قرارداد دارند و می توانند فریت بار شما را در سریع ترین زمان ممکن و با حداقل هزینه ممکن و با بهترین شرایط ممکن صورت دهند.

مجموعه تهران ایر فریت در پایانه هوشمند بار فرودگاه امام خمینی

مجموعه تهران ایر فریت از هواپیمایی کشوری مجوز رسمی دارد و در پایانه هوشمند بار فرودگاه امام خمینی (ره) دارای یک دفتر رسمی است. خدمات متعددی توسط مجموعه تهران ایر فریت ارائه می شود. به عنوان مثال فریت بار مسافری صادرات بار، صادر کردن بارنامه هوایی، بسته بندی صحیح و اصولی بارها و غیره جزء خدماتی هستند که مجموعه تهران ایر فریت آنها را ارائه می دهد.

دفتر مجموعه تهران ایر فریت هم در شهر تهران دایر است و کارهای مربوط به واردات و البته کارهای مربوط به ترخیص و بازرگانی کالاها را انجام می دهد. مجموعه تهران ایر فریت تجربه بسیار زیادی در زمینه ارسال بار به صورت هوایی به قاره های مختلف جهان مانند قاره استرالیا و قاره آفریقا و قاره اروپا و قاره آمریکا و همچنین به شهرها و کشورهای مختلف در قاره های مختلف دارد. 

مجموعه تهران ایر فریت می تواند در همه مراحل ارسال بار هوایی به شما کمک کند. این مجموعه با پرسنل توانمندی که در اختیار دارد اجازه نخواهد داد که شما در هیچ مرحله ای از فرآیند فریت بار با مشکل مواجه شوید.

 قسمت های مختلف پایانه بار هوشمند فرودگاه امام خمینی

 • قسمت گمرک پایانه هوشمند بار ایران ایر

قسمت گمرک پایانه بار فرودگاه امام خمینی به دو بخش گمرک تجاری و گمرک فریت مسافری تقسیم می گردد.

  •  گمرک تجاری

 قسمت گمرک تجاری از پایانه بار فرودگاه امام خمینی (ره)  در وسط پایانه و در طبقه دوم آن واقع شده است. قسمت گمرک تجاری به صادرات  هوایی کالا از کشور ایران به کشور های خارجی رسیدگی می نماید.  تمام کارهای مربوط به مجوز های صادراتی و مدارک صادراتی در قسمت گمرک تجاری پایانه بار فرودگاه امام خمینی (ره) انجام می گیرد.

  •  گمرک فریت مسافری

 در قسمت گمرک فریت مسافری در پایانه بار فرودگاه امام خمینی (ره) به کارهای مربوط به فریت بار مسافری از ایران به خارج از کشور به صورت هوایی رسیدگی صورت می گیرد. تمام کارهای مربوط به صادر کردن مجوز ها و مدارک مربوط به فریت بار مسافری در قسمت گمرک فریت مسافری انجام می گیرد.

اضافه می کنیم که در قسمت گمرک فریت مسافری، کالا های صادراتی و فریت مسافری مورد ارزیابی قرار می گیرند. این ارزیابی به وسیله بازرسین گمرک انجام می شود. نکته آخر در مورد گمرک فریت مسافری این است که این واحد در قسمت انبار پایانه بار فرودگاه امام خمینی واقع شده است.

فریت بار فرودگاه امام خمینی

 •  قسمت بسته بندی بار در پایانه هوشمند فرودگاه امام خمینی (ره)

 بعد از اینکه کالای صادراتی مورد ارزیابی قرار گرفت باید آن کالا به صورت صحیح  بسته بندی گردد. در واقع در قسمت بسته بندی بار موجود در پایانه هوشمند فرودگاه امام خمینی (ره)، بار ها در یک سری کارتن با کیفیت و در درون گونی ها به صورت صحیح بسته بندی می شوند و پلمپ می گردند. این بسته بندی صحیح موجب می گردد که در طول حمل بار به صورت هوایی، آسیبی به بارها وارد نگردد.

 •  بخش  بازرسی بار در پایانه هوشمند ایران ایر

 بعد از اینکه بار بسته بندی شد باید این بارهای بسته بندی شده در قسمت بازرسی بار به صورت کاملاً ریزبینانه مورد بازرسی قرار بگیرد. در واقع بازرسی بار به وسیله دستگاه ایکس ری صورت می پذیرد. بنابراین باید به این نکته دقت داشته باشید که  بار های غیر مجاز را درون مجموعه بارهای خود قرار ندهید چرا که در این صورت واحد بازرسی، بار شما را مشکل دار تشخیص می دهد و بسته بندی ها را باز میکند تا قسمت غیر مجاز موجود در بار شما را از آن خارج کند. در نتیجه همه بسته بندی که انجام داده اید از بین می رود و مجدداً باید عمل بسته بندی را انجام دهید.

 • بخش قرنطینه بار در ترمینال کارگو فرودگاه امام خمینی (ره)

 بعد از اینکه بار شما مراحل فوق را طی کرد و بازرسی شد در انبار قرنطینه بزرگ شرکت هواپیمایی ایران ایر قرنطینه می شود. این قرنطینه بار تا زمانی که موعد پرواز آن فرا برسد ادامه پیدا می کند. پس از اینکه زمان پرواز فرا رسید بار شما از قرنطینه خارج می گردد و به زیر پرواز تراک می شود. انبار قرنطینه بار ترمینال کارگو فرودگاه امام خمینی ظرفیت زیادی دارد و خیلی راحت می توان بارهای بسیار بزرگ و حجیم را در درون آن قرار داد.

 • بخش قرنطینه کالاهای ارزشمند در ترمینال کارگوی فرودگاه امام خمینی (ره)

 در قسمت قرنطینه کالاهای ارزشمند ترمینال کارگوی امام خمینی (ره) کالاهایی قرار دارند که بسیار ارزشمند هستند. در واقع در این قسمت، حساسیت بسیار بالایی برای حفظ و قرنطینه کالا ها به کار گرفته می شود. به عنوان مثال در بخش قرنطینه کالاهای ارزشمند در ترمینال کارگوی فرودگاه امام خمینی (ره) کالاهایی مانند طلا و آثار هنری و باستانی و آثار مربوط به موزه ها قرار داده می شوند.

حمل بار هوایی فرودگاه امام خمینی

 •  بخش مربوط به یخچالهای بزرگ برای کالاهای فاسد شدنی در پایانه بار فرودگاه امام خمینی 

 در این قسمت از  پایانه بار فرودگاه امام خمینی (ره)  دو عدد یخچال بسیار بزرگ قرار دارد. یک از این دو یخچال، دمای بالای صفر دارد و یخچال دیگر دمای زیر صفر دارد. به عنوان مثال بار هایی مانند میوه و ماهی و گوشت و لبنیات و بستنی و سبزیجات در این دو یخچال قرنطینه می گردند تا در زمانی که موعد پرواز آنها فرا رسید درون هواپیما جایگذاری شوند. اگر قسمت یخچال های بزرگ در پایانه بار فرودگاه امام خمینی وجود نداشته باشد کالاهای فاسد شدنی به زودی و قبل از اینکه موعد پرواز آنها فرا برسد خراب می شوند.

 •  انبار کالاهای خطرناک در ترمینال کارگوی پایانه بار هوشمند ایران ایر

انبار کالاهای خطرناک مخصوص، قرنطینه کردن بارهایی است که که می توانند خطر آفرین باشند کالاهایی مانند کالاهای رادیو اکتیو، کالاهای آتش زا، مواد ضدعفونی و غیره جزء کالاهای خطرناک محسوب می‌شوند و در این انبارها قرار می گیرند.

 •  انبار HRCM

این انبار که در پایانه هوشمند بار فرودگاه امام خمینی قرار دارد مخصوص بارهای می باشد که بازرسی ایکس ری، مانع  آنها شده است و در واقع مجوز حراستی آنها را صادر نکرده است. این بارها که معمولاً بارهای سنگین و پرحجم هم هستند در انبار HRCM  به مدت حداکثر چند روز نگهداری می شوند و مورد بازرسی مجدد قرار می گیرند. اگر در بازرسی مجدد، مجوز حراستی برای آنها صادر بشود که می توان این بار ها را فریت کرد در غیر این صورت سرنوشت دیگری در انتظار این بارها خواهد بود.  در این قسمت به منظور بازرسی بارها از سگهای مواد یاب پلیس و از تجهیزات پیشرفته برای بازرسی هرچه دقیق‌ تر  بارها بهره گرفته می شود.