یک قسمت از فریت بار به صادرات کالا به صورت هوایی مربوط می شود.  امروزه صادر کننده ها با فریت بار هوایی آشنا هستند و فواید فریت بار هوایی را به خوبی می‌ دانند. در واقع امروزه صادرکنندگان با اطمینان خاطر بار خود را به فریت بار می سپارند.

مخصوصاً صادر کننده هایی که قبلاً از فریت بار استفاده کرده‌اند خیلی خوب می دانند که بهترین راه برای ارسال کالای آنها، همین فریت بار است و هیچ روش دیگری به اندازه فریت هوایی بار سریع نیست و امنیت ندارد. در واقع هر چقدر که صادرکنندگان با فریت بار آشنایی بیشتری داشته باشند و به میزان بیشتری از آن استفاده کنند صادرات آنها رونق و توسعه بیشتری خواهد یافت.

راهنمای ارسال بار هوایی

ارسال هوایی بار تجاری یکی از بهترین و کارآمدترین روش های انجام صادرات کالا به  شهرها و کشورهای مختلف از قاره های مختلف دنیا است.

خوشبختانه بارهای تجاری ایران دارای تنوع بسیار زیادی هستند در واقع بارهای تجاری ایران  از کالاهای فاسد شدنی غذایی و دارویی  گرفته تا انواع تجهیزات صنعتی را در بر می گیرند.  

به دلیل اهمیت صادرات غیر نفتی برای کشور ایران بایستی نحوه صادر کردن آنها به صورتی باشد که کیفیت آن کالاها و مواد صادراتی از بین نرود و کاهش پیدا نکند و از طرف دیگر به صورت خیلی سریع به شهر و  کشور مقصد برسد. 

بنابراین هیچ وسیله  نقلیه ای مانند هواپیما نمی تواند هم سرعت ارسال کالا را افزایش دهد و هم مانع کاهش کیفیت آن شود. پس  به این نتیجه می‌ رسیم که فریت هوایی بار جزء بهترین روش های صادر کردن کالا است. در واقع فریت هوایی بار یا همان ارسال هوایی بار از روش‌های جدید و پیشرفته جابجایی کالاها به حساب می آید. 

فریت هوایی بار به نسبت روش های دیگر هم امنیت بیشتری دارد و هم به لحاظ اقتصادی به صرفه است و هم سرعت بیشتری دارد. بدیهی است که هر تاجری که به دنبال صادر کردن کالاهای خود از طریق هوایی است می بایستی با قوانین و مقررات و فرآیندهای صادراتی آشنایی داشته باشند.

ما در این مقاله قصد داریم  قوانین و مقررات  و فرایندهای ارسال بار هوایی تجاری را توضیح دهیم  و در واقع این مقاله یک راهنما به منظور ارسال بار هوایی تجاری است.  در این مقاله قصد داریم شما را با تشریفات گمرکی و مراحل ارسال هوایی بار تجاری و همچنین با مقررات و قوانین ارسال هوایی بار تجاری آشنا کنیم.

 سال‌های سال است که مجموعه تهران ایر فریت در حیطه بسته بندی کردن اصولی و تخصصی بارها و همچنین در حیطه ارسال هوایی بار تجاری به شهرها و کشورهای مختلف جهان کار می کنند. تمام تمرکز و تلاش مجموعه تهران ایر فریت در این سال ها بر روی حفظ امنیت بار های ارسالی و همچنین بر روی تسریع ارسال بار ها از مبدا به مقصد  بوده است.

از طرف دیگر مجموعه تهران ایر فریت همواره تلاش کرده اند که هزینه تمام‌ شده فریت کالا برای فرستنده بار حداقل ممکن باشد. دفتر مجموعه تهران ایر فریت در فرودگاه امام خمینی (ره) و در ترمینال کارگو واقع شده است. به منظور آشنایی بیشتر با مجموعه تهران ایر فریت و اطلاع پیدا کردن از خدمات این شرکت به سایت اینترنتی این مجموعه مراجعه فرمایید. در ادامه این مقاله، فرایند فریت هوایی بار تجاری یا همان ارسال هوایی بار تجاری را شرح می دهیم.

قوانین مربوط به صادرات

برای افرادی که به دنبال صادر کردن کالا های تجاری خود هستند آشنایی با قوانین و قواعد و مقررات کشور مقصد بسیار ضروری است در واقع اگر فرستنده کالای تجاری یا همان تاجر با قوانین و مقررات کشور مقصد در زمینه صادرات و واردات کالاهای تجاری آشنایی نداشته باشد هم به لحاظ هزینه ای و هم به لحاظ زمانی با مشکلات متعددی مواجه خواهد شد هرچقدر که تاجر یا فرستنده بار تجاری با قوانین و مقررات کشور مقصد  در زمینه صادرات و واردات کالا های تجاری بیشتر آشنا باشد  کمتر مرتکب اشتباه می شود و کمتر ضرر اقتصادی و زمانی خواهد کرد مهمترین قوانین صادرات و واردات کشور در ادامه آمده است:

ماده 2- کالاهای وارداتی و صادراتی به سه گروه زیر تقسیم می‌شوند:

 • کالای مجاز: کالایی است که صدور یا ورود آن با رعایت ضوابط نیاز به کسب مجوز ندارد.
 •  کالای مشروط: کالایی است که صدور یا ورود آن با کسب مجوز امکان‌پذیر است.
 •  کالای ممنوع: کالایی است که صدور یا ورود آن به موجب شرع مقدس اسلام (به اعتبار خرید و فروش یا مصرف) و یا به موجب قانون ممنوع است.

ماده 13- کلیه کالاهای صادراتی کشور (به استثنای نفت خام و فرآورده‌های پایین دستی آن که تابع قوانین خاص خود است) از هرگونه تعهد یا پیمان ارزش معاف هستند.

ماده 14- مابه‌ التفاوت اخذ شده توسط سازمان حمایت مصرف‌ کنندگان و تولید کنندگان و کلیه وجوه دریافتی گمرک، به استثنای آن چه جنبه هزینه ‌و کارمزد دارد، در رابطه با کالاها، مواد، اجزا و قطعات خارجی مورد مصرف در ساخت، تکمیل، آماده‌سازی و بسته‌بندی کالاهای صادراتی بر اساس‌ دستورالعملی که در آیین‌نامه مشخص می‌شود، به صادرکننده بازگردانده می شود.

ماده 18- وضع و اخذ هرگونه عوارض از اقلام و کالاهای صادراتی به وسیله مقامات استانی و محلی ممنوع بوده و مرتکبین، به عنوان تخلف ‌قانونی تحت پیگرد قرار می‌گیرند.

ماده 19- دولت می‌تواند همه ‌ساله وجوهی را تحت عنوان تشویق صادرات در بودجه سنواتی منظور و به صورت کمک سود تسهیلات پرداختی‌ بنا به پیشنهاد وزارت بازرگانی و تصویب هیئت وزیران به صادرکنندگان پرداخت نماید.

ماده 22- وزارت بازرگانی موظف است به منظور حفظ و صیانت فرش ایران و ایجاد زمینه مناسب برای حمایت از آن در بازارهای جهانی از صدور‌ فرش‌های صادراتی از سی رج به بالا بدون شناسنامه از تاریخ 1374.1.1 جلوگیری به عمل آورد. اتاق‌های بازرگانی و صنایع و معادن از تاریخ فوق بنا به‌ درخواست صادرکننده، به صدور شناسنامه به زائد به طور الزامی و تا تاریخ مزبور به صورت تشویقی اقدام خواهد نمود.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد قوانین و مقررات صادراتی کشور با مجموعه تهران ایر فریت تماس برقرار کنید.

راهنمای حمل بار هوایی

اصطلاحات رایج در ارسال هوایی بار تجاری

چند اصطلاح رایج در صادرات هوایی بار که باید با آن آشنا باشید، به شرح زیر است:

 • صادرکننده

به فرد حقیقی یا حقوقی می‌گویند که کارت بازرگانی دارد و نسبت به صدور کالا اقدام می‌کند.

 • صادرات قطعی

به شرایطی گفته می‌شود که کالا به طور دائم از قلمرو گمرکی کشور خارج شود و بازنگردد. استثنای این قاعده کالاهایی هستند که به صورت استرداد یا پردازش و یا بازپرداخت حقوق و عوارض ورودی، صادر می‌شوند.

 • صادرات موقت

در مورد کالاهایی صادق است که به طور مقطعی از کشور خارج می‌شوند و باید در موعد مشخص شده به قلمرو گمرکی کشور بازگردانده شوند.

 • پروانه صادراتی

سندی است که گمرک صادر می‌کند و به معنای تسویه حساب صادرکننده با گمرک است. پس از صدور این پروانه او می‌تواند برای خارج کردن کالای خود از گمرک اقدام کند.

 • اظهارنامه گمرکی

اظهار گمرکی اطلاعات یا جزییات مورد نیاز گمرک را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. صادرکننده یا نماینده او باید مشخصات و اطلاعات کالایی را که برای ترخیص به گمرک ارائه کرده‌اند، در یک فرم بنویسد و به اطلاع گمرک برساند.

 • ارزش گمرکی

ارزش گمرکی شامل بهای CIF به اضافه تمام هزینه‌های مرتبط با کالا تا زمان ورود به اولین دفتر گمرکی است؛ مثل هزینه‌های مربوط به واریز و افتتاح اعتبار، حق استفاده از علامت بازرگانی و نقشه و … . بهای CIF عبارت است از قیمت کالا در ایران به اضافه هزینه کرایه آن از ایران تا مقصد و هزینه بیمه بین راهی.

 • پیش فاکتور

سیاهه خریدی است که در آن شرایط فروشنده در مورد کالای سفارش، شماره و تاریخ قرارداد، مشخصات حمل، جزئیات کالا، بسته‌بندی، شرایط پرداخت، مشخصات بانک فروشنده و خریدار، تاریخ حمل و … ارائه می‌شود.

 • بارنامه

سند حمل و مالکیت کالاست، ولی گاهی امکان دارد به عنوان قرارداد حمل و رسید کالا در نظر گرفته شده و قابل معامله باشد. در بارنامه باید اطلاعات کامل فرستنده، گیرنده، محل بارگیری، مقصد، اطلاعات محموله مثل تعداد، شماره و وزن، نوع کالا، نام هواپیما یا شماره سفر و پرواز، تاریخ صدور بارنامه و اطلاعات پرداخت ذکر شده باشد.

 • بارنامه هوایی

این نوع بارنامه در دوازده نسخه صادر می‌شود که سه نسخه آن اصلی است؛ این سه نسخه به شرکت‌های حمل‌ کننده، گیرنده و فرستنده می‌رسد. بارنامه هوایی یک رسید است. پس سندی قابل معامله و یا سند مالکیت کالا به شمار نمی‌رود. صاحب کالا پس از دریافت بارنامه از تاریخ تحویل بار خود مطلع شده و پس از رسیدن محموله به مقصد به شرکت هواپیمایی مربوطه مراجعه و حواله تحویل کالا را می‌گیرد و برای ترخیص بار خود اقدام می‌کند.

 • ترخیص گمرکی

به معنای انجام تشریفات گمرکی است که طی آن کالا اجازه پیدا می‌کند وارد یا صادر شده و یا تحت رویه‌های گمرکی دیگر قرار بگیرد.

 • تشریفات گمرکی ارسال هوایی بار تجاری

همان‌ طور که قبلا هم توضیح دادیم، برای صادر کردن کالای تجاری، فرد یا شرکت صادر کننده کالا، باید کارت بازرگانی داشته باشید. کارت بازرگانی را اتاق بازرگانی صادر می کند. البته صدور کارت بازرگانی  توسط اتاق بازرگانی می بایستی با تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت همراه باشد. این کارت می‌تواند برای هر فرد حقیقی یا حقوقی صادر گردد، اما هر شخص تنها می‌تواند یک کارت بازرگانی دریافت کند.

صادرات از ایران به دو صورت قطعی و موقت انجام می‌شود که تشریفات گمرکی این دو با یکدیگر متفاوت می باشد.

 • صادرات قطعی

صادرات قطعی کالا به کالاهای مربوط می شود که برای همیشه قرار است از کشور خارج گردند. در واقع کالاهایی که قرار است به خارج از کشور فروخته شوند تا در آنجا مصرف گردند به صورت قطعی صادر می شوند. بارهایی که به صورت قطعی صادر می‌شوند از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی و همچنین از پرداخت مالیات معاف می باشند ولی می‌ بایستی هزینه های تشریفات گمرکی و هزینه های فرودگاهی را پرداخت کنند.

منظور از هزینه های فرودگاهی هزینه هایی مانند هزینه گرفتن برگه بهداشت، هزینه انبارداری، هزینه آزمایش، هزینه بارگیری و هزینه تخلیه بار و غیره است. اگر قصد صادر کردن قطعی یک بار از گمرک فرودگاهی کشور را دارید باید خود شما که صاحب کالا هستید و یا نماینده قانونی شما چندین سند و مدرک را به گمرک تحویل دهد. این مدارک عبارت‌اند از:

 • اصل و کپی
 • لیست بسته‌بندی (Packing List)
 • معرفی‌نامه رسمی از صاحب کالا
 • کارت بازرگانی
 • فاکتور فروش صادراتی (Invoice)
 • قبض انبارداری که نشان می‌دهد کالا در محوطه گمرک تحویل داده شده

در بعضی از مواقع مدارک و اسناد زیر را هم از شما طلب خواهند کرد:

 • مجوز صدور کالا برای کالاهای مشروط
 • گواهی استاندارد برای برخی از کالاها که داشتن این گواهی برای آن‌ها الزامی است
 • اصل و کپی وکالت‌نامه از طرف صادرکننده
 • گواهی بهداشت نباتی و دامی برای موادی که منشأ دامی و کشاورزی دارند
 • و در نهایت ممکن است بر حسب تشخیص گمرک اسناد دیگری چون آنالیز آزمایشگاه هم خواسته شود.

راهنمای فریت بار و کارگو

بعد از اینکه این مدارک را تحویل گمرک دادید می بایستی اظهارنامه صادراتی را هم یا به صورت اینترنتی و به صورت حضوری تکمیل کرده و به گمرک کشور تحویل دهید.  مراحل و روال تشریفات گمرکی نیز به این صورت می باشد که گمرک بعد از اینکه بار شما را ارزیابی کرد و اظهارنامه صادراتی شما را تایید نمود، جواز گمرکی را برای بار شما صادر می نماید. این جواز گمرکی در واقع مجوز رسمی صادرات کالا می باشد.

 شما در این مرحله می توانید بقیه کار را به شرکت هایی که اصطلاحاً شرکت های فورواردر هستند محول کنید. مجموعه تهران ایر فریت ، یکی از شرکت‌های فورواردر کالا به حساب می آید. به منظور انجام این کار می بایستی با در دست داشتن جواز گمرکی به دفتر مجموعه تهران ایر فریت یا هر شرکت فورواردر دیگر مراجعه کرده و اظهار نامه آن شرکت را پر کنید. بعد از اینکه هزینه حمل را پرداخت کردید، بارنامه شما صادر خواهد شد.

مجموعه تهران ایر فریت در سریع‌ ترین زمان ممکن بارنامه شما را صادر خواهد کرد. پس از این مرحله هم شما همراه با یکی از پرسنل مجموعه تهران ایر فریت  یا شرکت‌های فورواردر دیگر و با همراه داشتن اصل بارنامه و تگ های بار به انبار بار فرودگاه مراجعه می کنید. در انبار بار فرودگاه، کارهای حراستی و ایکس ری کردن بار شما صورت می پذیرد.

در صورتی که هیچ مشکلی در بار و مدارک شما وجود نداشت و بار شما مورد تایید حراست قرار گرفت تگ های بار بر روی جعبه های بار چسبانده خواهند شد. در واقع در این مرحله، بار شما شرایط ارسال شدن توسط هواپیما را دارد و با اولین پرواز به سمت شهر مقصد پرواز خواهد کرد.

مجموعه تهران ایر فریت از شرکت‌های معتبر فعال در زمینه فریت بارهای تجاری و صادراتی است. این شرکت قادر است انواع محموله‌های مواد غذایی، محصولات کشاورزی، تجهیزات صنعتی و … را به صورت هوایی به کشورهای دیگر از جای جای دنیا ارسال کند. برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به صادرات قطعی کالای تجاری می‌توانید با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل کنید.

 • صادرات موقت

معمولا صادرات موقت در مورد کالاهایی رخ می دهد که به منظور شرکت در نمایشگاه ها به کشورهای دیگر صادر می شوند. البته در بعضی از موارد هم کالاها به منظور تعمیر شدن به کشورهای دیگر به صورت موقت صادر می گردند. نکته‌ ای که در مورد صادرات موقت کالا وجود دارد این است که این نوع کالاها می بایستی در تاریخ مشخص به کشور برگشت داده شوند به همین دلیل، فرستنده بار تجاری که به صورت صادرات موقت، کالای خود را صادر کرده است باید اظهارنامه را تنظیم کند و یک سپرده قانونی را هم در گمرک قرار دهد تا پروانه صادرات موقت برای او صادر گردد.

مأمورهای گمرک، ارزش مادی کالای صادر شده را تعیین می کنند و شما به عنوان صادر کننده موقت کالا، باید به همان اندازه ارزش مادی کالا، سپرده گذاری انجام دهید. تاریخ برگشت کالا هم در پروانه صادرات موقت آن نوشته می شود. اگر شما قادر به بازگرداندن کالا به کشور تا آن تاریخ نباشید، گمرک صادر کننده می تواند پروانه  صادرات موقت کالا را تمدید نماید. در صورتی که سه ماه از تاریخ بازگشت کالا به کشور بگذرد و آن کالا به کشور بر نگردد، تمدید مجدد آن بر عهده گمرک کشور می باشد و گمرک صادر کننده مجاز نیست که تمدید مجددی انجام دهد.

مجموعه تهران ایر فریت می‌ توانند در هر مرحله‌ ای از صادرات به شما مشاوره دهند تا بهترین اقدامات را برای صادرات موقت کالای خود انجام دهید. به منظور کسب آگاهی بیشتر در رابطه با صادرات موقت کالا با کارشناسان این مجموعه تماس برقرار کنید.

مجموعه تهران ایر فریت سال هاست که در زمینه حمل هوایی بار به اقصی نقاط جهان فعالیت می کند و همچنین این مجموعه چند دهه است که در صنعت حمل و نقل فعال است. مجموعه تهران ایر فریت به عنوان یکی از شرکت‌های با تجربه و متبحر در زمینه فریت بار، خدمات متعددی مانند پیک آپ و حمل بار از همه نقاط کشور ایران به فرودگاه، بسته‌بندی اصولی و حرفه‌ای کالا و انجام تشریفات گمرکی در فرودگاه امام خمینی و بقیه فرودگاه‌ها را برای همه هموطنان عزیز انجام می‌ دهد.

مجموعه تهران ایر فریت بار شما را در صحت و سلامت و در سریع ترین زمان ممکن و با کم ترین هزینه ممکن به هر شهر و کشوری از دنیا که تمایل داشته باشید ارسال می کند. با استفاده از خدمات مجموعه تهران ایر فریت شما می توانید کالاهای خود را حتی به دورترین  شهرها و کشورهای جهان ، ارسال نمایید.  به منظور دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان این مجموعه تماس برقرار کنید.